Önceki Sonraki
MEVLİD ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
15 Yeni kadro açıldı
Spor tesisleri sahur’a kadar açık olacak
Protez diş hizmeti verilmeye başlandı
Kar nedeniyle otomobil takla attı

Toplu arı ölümleri arıcıları korkuyor

Türkiye'nin bazı şehirlerinde ve Bingöl'de ani yaşanan 'toplu arı ölümleri' arıcıları endişelendirdi.
ETİKETLER :
Bu haber 2018-09-30 19:37:57 eklenmiş ve 370 kez görüntülenmiştir.

Bingöl'de son günlerde yaşanan toplu arı ölümleri, kışa hazırlık yapan üreticileri endişelendirmeye başladı.

Türkiye'nin bazı şehirlerinde, Bingöl'de ani yaşanan toplu arı ölümleri, bal üreticilerini endişelendirirken arı ölümleri nedeniyle bazı üniversitelerden uzman akademisyenlerden oluşan bir heyet inceleme yapmak üzere Bingöl'e geldi.

Arı ölümlerinin incelenmesi için görevlendirilen akademisyenlerden; Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Yeninar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Gül, Türkiye Arıcılar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kazım Doğan, Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Münire Turhan ve Buket Arıcı ile Araştırma Görevlisi Sıraç Yavuz oluşan kente yaşanan toplu arı ölümlerini yerinde inceledi.

"Arı ölümleri ciddi bir soruna benziyor laboratuvar sonuçlarıyla ortaya çıkacak"


Arı ölümleriyle ilgili olarak heyet adına açıklama yapan Prof. Dr. Levent Aydın, sadece Bingöl'de değil, Türkiye genelinde arılarda azalma görüldüğünü belirterek Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğinin isteği üzerine değişik üniversitelerden uzmanlarla doğu bölgesinde incelemeler yapmak üzere buraya geldiklerini söyledi.

Arı sayılarının azalmasını takip etmek ve numune almak için geldiklerini belirten Aydın, "Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya illerinde incelemelerde bulunacağız. Arıların pek dirençli olmadıklarını ve örnek nümeler almak için bölgeye geldik. Sanırım ciddi bir soruna benziyor ama laboratuvar sonuçları çıktığında daha da belli olacak. Bunun dışında, ciddi olarak gördüğümüz kovanların gücünün çok zayıfladığı, hatta ölüm oranlarının normal hudutlarının üzerine çıktığını görmekteyiz. Hem numunelerimizi alacağız hem de döndüğümüzde çalışmamızı bir rapor halinde hem Türkiye hem de Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliğine bir rapor sunacağız." dedi.

"1973 yılından beri arıcılık yapıyorum böyle bir hastalık görmedim"

Bingöllü Arıcılardan Nusret Çağlayan (57) da 1973 yılından beri arıcılık yaptığını belirterek böyle bir hastalıkla karşılaşmadıklarını söyledi.

Yaz aylarını Bingöl yaylalarında geçiren ve kışlatmak için arılarını Muğla'ya götürmeye hazırlanan üretici Çağlayan, 45 yıllık arıcılık hayatında ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Arılar durduğu yerde kendi kendine bitiyor. Daha önce birçok arı ölümleri gördük, zehirlenmeden, yavru çürüklüğünden ölen arıları gördük. O hastalıkların tedavisi çok basitti. Yaklaşık 2 aydır bütün imkânlarımıza rağmen bu hastalığa çare bulamadık. Arı hastalığıyla ilgili yetkililerin bir çare bulmasını istiyoruz. Arı ölümlerini durdurmak içinde ilaç yardımını istiyoruz. Bir önlem alınmazsa hiçbir arımız kalmaz." İfadelerini kullandı.

"Yüzlerce insan arıcılıktan ekmek kazanıyor"

Babadan kalma arıcılığı mesleğini yıllardır sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, Şu an buradaki harmanında bulunan 700 kovandan 250'sinin içindeki arı tamamen bitti. Bu hastalığa çare bulunmazsa tüm arılarımızı ölür bir şey kalacağına inanmıyorum. Bir an önce ölüm nedenleri bulunup bir çare ve yardım bulunmasını itiyoruz. Birçok arkadaşın geliri arıcılıktan geliyor. Bu hastalığa çare bulunmazsa yüzlerce kişi işsizler sınıfına dahil olur buda büyük olur." diye konuştu.

"Arıcılar için bu yıl bir afettir"


Arıcılardan Alaattin Bucuka da sezonun iyi geçmesine rağmen arıların randıman vermediğini belirterek şunları söyledi:

"Bu yıl gerçekten görülmemiş bir afet var. Genelde sene güzel geçti. Arılar randıman vermedi, meyve, sebze randıman vermedi. 130 kovanımdan şu anda 50-60 kovanlık arı kalmış. Arı, bu sene çok büyük bir kayıp verdi. Arıcılık bu yıl büyük kayıpta, 45, 50 yıldır bu mesleği yapıyoruz, böyle bir felaketle karşılaşmadık. Bu durum olağanüstü bir durumdur. Bu afet, Cenabı Allah tarafından gelen büyük bir musibettir, inanıyorum ki kıyametin alametlerindendir. Bunun için bir çözüm bir çare bulunması gerekir. Birlik ve yetkililer bize destek olmaları gerekir, diye düşünüyorum, yoksa benim gibi binlerce arkadaş mağdur olacak." (Nihat Kanat-İLKHA)

 

Bölgemizden haberler
Meteorolojiden buzlanma ve çığ uyarısı

Meteoroloji 13'üncü Bölge Müdürlüğü, Bingöl, Elazığ, Malatya, Adıyaman, ve Tunceli'nin yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli alanlarında çığ tehlikesine dikkat çekti.

Yeni askerlik sisteminde detaylar belli oluyor

Temel askerlik bir ay, kısa dönem altı ay; uzun dönem dokuz veya 12 ay olacak. Üniversite mezunlarına ‘yedek astsubaylık’ hakkı getirilecek.

Savcılıktan Bingöl'deki cinsel istismar vakasına ilişkin açıklama

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, "Bingöl'de 8 yaşında kız çocuğunu kaçıranlar korucu çıktı" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, olayla ilgili bir kişinin tutuklandığını açıkladı.

Bingöl'de 26 alan "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Bingöl'de 26 alan 15 gün süreyle "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Çığ düşmesi sonucu bir evde maddi hasar oluştu

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Pınaraltı köyünde meydana gelen çığ düşmesi sonucu bir evde maddi hasar oluştu.

Hızını alamayan araç bariyerlere çarptı

Dün akşam saatlerinde Ilıcalar’da eriyen karın buzlanmasıyla kayganlaşan yolda kaza meydana geldi, bariyerlere çarparak durabilen araçta maddi hasar oluştu.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
31 Mart Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Kime Verirsiniz ?
AK PARTİ
SAADET PARTİSİ
HDP
MHP
CHP
DSP
KARARSIZIM
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.