Önceki Sonraki
SOLHAN’DA İŞKUR KURALARI BELLİ OLDU
Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi
UMKE mahsur kalan hastaları kurtardı
Çatıdan düşen karın altında kalan çocuğun üzerinden, kepçe geçti
Eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi

Toplu arı ölümleri arıcıları korkuyor

Türkiye'nin bazı şehirlerinde ve Bingöl'de ani yaşanan 'toplu arı ölümleri' arıcıları endişelendirdi.
ETİKETLER :
Bu haber 2018-09-30 19:37:57 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

Bingöl'de son günlerde yaşanan toplu arı ölümleri, kışa hazırlık yapan üreticileri endişelendirmeye başladı.

Türkiye'nin bazı şehirlerinde, Bingöl'de ani yaşanan toplu arı ölümleri, bal üreticilerini endişelendirirken arı ölümleri nedeniyle bazı üniversitelerden uzman akademisyenlerden oluşan bir heyet inceleme yapmak üzere Bingöl'e geldi.

Arı ölümlerinin incelenmesi için görevlendirilen akademisyenlerden; Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Aydın, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Halil Yeninar, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi Aziz Gül, Türkiye Arıcılar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kazım Doğan, Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi Münire Turhan ve Buket Arıcı ile Araştırma Görevlisi Sıraç Yavuz oluşan kente yaşanan toplu arı ölümlerini yerinde inceledi.

"Arı ölümleri ciddi bir soruna benziyor laboratuvar sonuçlarıyla ortaya çıkacak"


Arı ölümleriyle ilgili olarak heyet adına açıklama yapan Prof. Dr. Levent Aydın, sadece Bingöl'de değil, Türkiye genelinde arılarda azalma görüldüğünü belirterek Türkiye Arı Yetiştiricileri Birliğinin isteği üzerine değişik üniversitelerden uzmanlarla doğu bölgesinde incelemeler yapmak üzere buraya geldiklerini söyledi.

Arı sayılarının azalmasını takip etmek ve numune almak için geldiklerini belirten Aydın, "Elazığ, Bingöl, Tunceli ve Malatya illerinde incelemelerde bulunacağız. Arıların pek dirençli olmadıklarını ve örnek nümeler almak için bölgeye geldik. Sanırım ciddi bir soruna benziyor ama laboratuvar sonuçları çıktığında daha da belli olacak. Bunun dışında, ciddi olarak gördüğümüz kovanların gücünün çok zayıfladığı, hatta ölüm oranlarının normal hudutlarının üzerine çıktığını görmekteyiz. Hem numunelerimizi alacağız hem de döndüğümüzde çalışmamızı bir rapor halinde hem Türkiye hem de Bingöl Arı Yetiştiricileri Birliğine bir rapor sunacağız." dedi.

"1973 yılından beri arıcılık yapıyorum böyle bir hastalık görmedim"

Bingöllü Arıcılardan Nusret Çağlayan (57) da 1973 yılından beri arıcılık yaptığını belirterek böyle bir hastalıkla karşılaşmadıklarını söyledi.

Yaz aylarını Bingöl yaylalarında geçiren ve kışlatmak için arılarını Muğla'ya götürmeye hazırlanan üretici Çağlayan, 45 yıllık arıcılık hayatında ilk defa böyle bir durumla karşılaştım. Arılar durduğu yerde kendi kendine bitiyor. Daha önce birçok arı ölümleri gördük, zehirlenmeden, yavru çürüklüğünden ölen arıları gördük. O hastalıkların tedavisi çok basitti. Yaklaşık 2 aydır bütün imkânlarımıza rağmen bu hastalığa çare bulamadık. Arı hastalığıyla ilgili yetkililerin bir çare bulmasını istiyoruz. Arı ölümlerini durdurmak içinde ilaç yardımını istiyoruz. Bir önlem alınmazsa hiçbir arımız kalmaz." İfadelerini kullandı.

"Yüzlerce insan arıcılıktan ekmek kazanıyor"

Babadan kalma arıcılığı mesleğini yıllardır sürdürmeye çalıştıklarını ifade eden Çağlayan, Şu an buradaki harmanında bulunan 700 kovandan 250'sinin içindeki arı tamamen bitti. Bu hastalığa çare bulunmazsa tüm arılarımızı ölür bir şey kalacağına inanmıyorum. Bir an önce ölüm nedenleri bulunup bir çare ve yardım bulunmasını itiyoruz. Birçok arkadaşın geliri arıcılıktan geliyor. Bu hastalığa çare bulunmazsa yüzlerce kişi işsizler sınıfına dahil olur buda büyük olur." diye konuştu.

"Arıcılar için bu yıl bir afettir"


Arıcılardan Alaattin Bucuka da sezonun iyi geçmesine rağmen arıların randıman vermediğini belirterek şunları söyledi:

"Bu yıl gerçekten görülmemiş bir afet var. Genelde sene güzel geçti. Arılar randıman vermedi, meyve, sebze randıman vermedi. 130 kovanımdan şu anda 50-60 kovanlık arı kalmış. Arı, bu sene çok büyük bir kayıp verdi. Arıcılık bu yıl büyük kayıpta, 45, 50 yıldır bu mesleği yapıyoruz, böyle bir felaketle karşılaşmadık. Bu durum olağanüstü bir durumdur. Bu afet, Cenabı Allah tarafından gelen büyük bir musibettir, inanıyorum ki kıyametin alametlerindendir. Bunun için bir çözüm bir çare bulunması gerekir. Birlik ve yetkililer bize destek olmaları gerekir, diye düşünüyorum, yoksa benim gibi binlerce arkadaş mağdur olacak." (Nihat Kanat-İLKHA)

 

Bölgemizden haberler
Karlıova'da kar yağışı etkili oldu

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde, sabah saatlerinde başlayan kar yağışı ilçe merkezini beyaza bürüdü

DİKKAT KAR KAPIDA

Yedisu ile Karlıova ilçesine bağlı köylerin yüksek yerlerine gece saatlerinde kar yağışı başladı.

Toplu arı ölümleri arıcıları korkuyor

Türkiye'nin bazı şehirlerinde ve Bingöl'de ani yaşanan 'toplu arı ölümleri' arıcıları endişelendirdi.

“HÜKÜMET, TOPLUMU FELAKETE GÖTÜREN KUMARI YASAKLAMALI”

Milli piyango ve benzeri kumar oyunlarının, şans oyunları adı altında devlet eliyle halka dayatılması, toplumu manevi buhranlara sürüklüyor. Toplumsal, ailevi ve psikolojik olarak sorunlara neden olan şans oyunları ve kumar konusunda uyarılarda bulunan İttihad'ul Ulema Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, Milli Piyango'nun kumarın bir türü olduğunu ve bunun da kesinlikle haram olduğunu belirtti.

PKK'ye yönelik operasyonda 16 kişi yakalandı

Bingöl başta olmak üzere Diyarbakır, Ağrı, Tekirdağ ve Bitlis'te PKK'ya yönelik yapılan operasyonlarda 16 kişinin yakalandığı bildirildi.

“Ümmetin yetimiydiniz ümidi oldunuz”

Peygamber Sevdalıları Platformu, her yıl olduğu gibi bu yıl da yüzbinlerce peygamber aşığını Diyarbakır'daki görkemli Kutlu Doğum etkinliğinde buluşturdu.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE NE DİYORSUNUZ ?
EVET
HAYIR
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
© Copyright 2013 Her Hakkı Saklıdır. Tüm hakları saklıdır.