Önceki Sonraki
SOLHAN’DA İŞKUR KURALARI BELLİ OLDU
Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi
UMKE mahsur kalan hastaları kurtardı
Çatıdan düşen karın altında kalan çocuğun üzerinden, kepçe geçti
Eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi

Gözaltına alınan gazeteci yaşadığı hukuksuzluğu anlattı

Bingöl'ün Çeltiksuyu köyü yakınlarında yapılan ve köylünün tepkisine neden olan SÜTAŞ tesisinin kazı çalışmalarını takip etmek için bölgede bulunan ve jandarma tarafından gözaltına alınan İLKHA muhabiri Nihat Kanat, yaşadığı hukuksuzluğu anlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2018-11-05 08:29:32 eklenmiş ve 127 kez görüntülenmiştir.

Bingöl'ün Çeltiksuyu köyü yakınlarında yapılan ve bazı köylülerin, mera alanlarının kısıtlandığı gerekçesiyle tepki gösterdiği SÜTAŞ tesisinin kazı çalışmalarını takip eden ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak cihazlarına ve görüntülerine el konulan Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve İLKHA muhabiri Nihat Kanat, yaşadığı hukuksuzluğu anlattı.

Çeltiksuyu köyüne bağlı Küçüktepe mezrasında yaşayan hayvan yetiştiricilerinin, kendisini aramaları üzerine sabah saatlerinde bölgeye gittiğini söyleyen Kanat, "Hayvan yetiştiricileri kendilerinin orda bir mağduriyet yaşadığını söylediler. O mağduriyeti haber yapmak için bölgeye gittik. Bölgede şu anda SÜTAŞ bir yatırım yapmaktadır. Bölgede bulunan bütün meralar hazine arazisine çevrilerek SÜTAŞ'a devredilmiş. Bu köylüler burada SÜTAŞ'ın bir yatırım yaptığını ve kendilerine ait olan ve devamlı hayvanlarını otlattıkları bölgede bulunan bütün meraların SÜTAŞ'a devredildiğini, bunun sonucunda kendilerinin de bir mağduriyet yaşadığını söylediler." dedi.

Kanat, "Hayvan sahipleri ayrıca, SÜTAŞ'ın çevre duvarının yapıldığını ve çevre duvarının kendi ahırları ve kendi evlerinin bulunduğu yerden geçtiğini ve hayvanlarını başka bir meraya başka bir köyün merasına götürmek için tamamen önlerinin kapatıldığını söylediler. Mağduriyet yaşayan bu insanlar için bölgeye gittiğimizde orada yapılan çevre duvarının kazısı, asker nezaretinde yapılıyordu. Hayvan sahipleri de hayvanlarıyla birlikte oradaydı. Onların yaşadığı mağduriyeti haber yapmak için çekim yaparken, orada bulunan askerler, 'Sen buraya bizi çekmeye gelmişsin, bizim fotoğrafımızı çekiyorsun, bizi kameraya alıyorsun' dediler. Bunun üzerine, bölgeye sadece hayvan yetiştiricilerinin yaşadığı mağduriyetini haber yapmam için beni çağırdıklarından dolayı geldiğimi söyledim." ifadelerini kullandı.

"Basın özgürlüğü ayaklar altına alındı"

Bu ifadelerinin ardından askerlerin, telefonla kendi üslerini aradıklarını ve bunun üzerine olay yerine binbaşı rütbeli birinin geldiğini söyleyen Kanat, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Binbaşı gelir gelmez üzerime yürüdü. Kendisine, 'Ben bir gazeteciyim, görevimi yapmak için buradayım' dememe rağmen üzerime yürümeye devam etti. Daha sonra olay yerinde savcıyı aradılar ve hakkımda gözaltı kararı aldılar. Saat 11.00 gibi gözaltına alındım. Beni, orada bulunan bir araca aldılar. Elimde bulunan kamera ve fotoğraf makinama el koydular. Beni aracın içine aldılar bir müddet orada beklettirdikten sonra, Bingöl Merkez Kervansaray Ekinyolu Karakolu'na götürdüler. Bir süre orada bekledik. Daha sonra saat 15.00 sıralarında serbest bıraktılar. Böyle bir hukuksuzluk yaşandı. Basın özgürlüğü ayaklar altına alındı. Ve telefonla konuşmamıza da engelleme getirdiler. Bizi aracın içine almaları, gözaltına almalarını bir sertlik içerinde yaptılar."

Küçüktepe mezrasında yaşayan halkın mağduriyetine de değinen Kanat, "Oradaki insanlar 20-30 yıldır orada yaşıyorlar. Yaklaşık 10-15 aile bulunmakta ve bu insanların yaklaşık 5 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvanı var. Bunlar yerli üreticilerdir. SÜTAŞ yatırımı için orada bir alan açılırken yerli üretici için, yerli besici içinse alan tamamen daraltıldı. Üreticinin de mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Kanat, olayın ardından kendisini ziyaret eden, telefonla arayan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti. (İLKHA)

BİNGÖL haberler
Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi

Bingöl’de düzenlenen En İyi Bal Yarışması'nda dereceye girerek birinci olan bal üreticisi, yarışmada birinci olmasının başlıca nedenlerini anlattı.

Hac kuraları çekildi

2 milyon 213 bin 835 hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları çekildi.

Genç Hatipler Minberde Yarıştı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de imam hatip Liseleri arasında düzenlenen “Genç Hatipler Minberde” hutbe okuma yarışması Genç Mevlana Cami’inde yapıldı.

UMKE mahsur kalan hastaları kurtardı

Bingöl’de son günlerde etkili olan kar yağışıyla birlikte birçok köy yolu ulaşıma kapandı. İlgili kurumlar kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma yürütürken, yolda mahsur kalan hasta ve vatandaşların imdadına Bingöl 112 ve UMKE ekipleri yetişiyor.

Çatıdan düşen karın altında kalan çocuğun üzerinden, kepçe geçti

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde çatıdan düşen kar kütlesi altında kalan çocuğu fark etmeyen iş makinesi, çocuğun üstünden geçerek ölümüne neden oldu.

Eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi

Bingöl'de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il merkezinde eğitime 1 gün ara verildi.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE NE DİYORSUNUZ ?
EVET
HAYIR
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
© Copyright 2013 Her Hakkı Saklıdır. Tüm hakları saklıdır.