Önceki Sonraki
Solhan'a 24 milyonluk yatırım
Bingöl’de 25 bekçi alımı yapılacak
DOKTOR OLMUŞ AMA…
5 şüpheli tutuklandı
Yaşlı hasta askeri helikopterle hastaneye kaldırıldı

Gözaltına alınan gazeteci yaşadığı hukuksuzluğu anlattı

Bingöl'ün Çeltiksuyu köyü yakınlarında yapılan ve köylünün tepkisine neden olan SÜTAŞ tesisinin kazı çalışmalarını takip etmek için bölgede bulunan ve jandarma tarafından gözaltına alınan İLKHA muhabiri Nihat Kanat, yaşadığı hukuksuzluğu anlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2018-11-05 08:29:32 eklenmiş ve 171 kez görüntülenmiştir.

Bingöl'ün Çeltiksuyu köyü yakınlarında yapılan ve bazı köylülerin, mera alanlarının kısıtlandığı gerekçesiyle tepki gösterdiği SÜTAŞ tesisinin kazı çalışmalarını takip eden ve hukuksuz bir şekilde gözaltına alınarak cihazlarına ve görüntülerine el konulan Bingöl Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı ve İLKHA muhabiri Nihat Kanat, yaşadığı hukuksuzluğu anlattı.

Çeltiksuyu köyüne bağlı Küçüktepe mezrasında yaşayan hayvan yetiştiricilerinin, kendisini aramaları üzerine sabah saatlerinde bölgeye gittiğini söyleyen Kanat, "Hayvan yetiştiricileri kendilerinin orda bir mağduriyet yaşadığını söylediler. O mağduriyeti haber yapmak için bölgeye gittik. Bölgede şu anda SÜTAŞ bir yatırım yapmaktadır. Bölgede bulunan bütün meralar hazine arazisine çevrilerek SÜTAŞ'a devredilmiş. Bu köylüler burada SÜTAŞ'ın bir yatırım yaptığını ve kendilerine ait olan ve devamlı hayvanlarını otlattıkları bölgede bulunan bütün meraların SÜTAŞ'a devredildiğini, bunun sonucunda kendilerinin de bir mağduriyet yaşadığını söylediler." dedi.

Kanat, "Hayvan sahipleri ayrıca, SÜTAŞ'ın çevre duvarının yapıldığını ve çevre duvarının kendi ahırları ve kendi evlerinin bulunduğu yerden geçtiğini ve hayvanlarını başka bir meraya başka bir köyün merasına götürmek için tamamen önlerinin kapatıldığını söylediler. Mağduriyet yaşayan bu insanlar için bölgeye gittiğimizde orada yapılan çevre duvarının kazısı, asker nezaretinde yapılıyordu. Hayvan sahipleri de hayvanlarıyla birlikte oradaydı. Onların yaşadığı mağduriyeti haber yapmak için çekim yaparken, orada bulunan askerler, 'Sen buraya bizi çekmeye gelmişsin, bizim fotoğrafımızı çekiyorsun, bizi kameraya alıyorsun' dediler. Bunun üzerine, bölgeye sadece hayvan yetiştiricilerinin yaşadığı mağduriyetini haber yapmam için beni çağırdıklarından dolayı geldiğimi söyledim." ifadelerini kullandı.

"Basın özgürlüğü ayaklar altına alındı"

Bu ifadelerinin ardından askerlerin, telefonla kendi üslerini aradıklarını ve bunun üzerine olay yerine binbaşı rütbeli birinin geldiğini söyleyen Kanat, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Binbaşı gelir gelmez üzerime yürüdü. Kendisine, 'Ben bir gazeteciyim, görevimi yapmak için buradayım' dememe rağmen üzerime yürümeye devam etti. Daha sonra olay yerinde savcıyı aradılar ve hakkımda gözaltı kararı aldılar. Saat 11.00 gibi gözaltına alındım. Beni, orada bulunan bir araca aldılar. Elimde bulunan kamera ve fotoğraf makinama el koydular. Beni aracın içine aldılar bir müddet orada beklettirdikten sonra, Bingöl Merkez Kervansaray Ekinyolu Karakolu'na götürdüler. Bir süre orada bekledik. Daha sonra saat 15.00 sıralarında serbest bıraktılar. Böyle bir hukuksuzluk yaşandı. Basın özgürlüğü ayaklar altına alındı. Ve telefonla konuşmamıza da engelleme getirdiler. Bizi aracın içine almaları, gözaltına almalarını bir sertlik içerinde yaptılar."

Küçüktepe mezrasında yaşayan halkın mağduriyetine de değinen Kanat, "Oradaki insanlar 20-30 yıldır orada yaşıyorlar. Yaklaşık 10-15 aile bulunmakta ve bu insanların yaklaşık 5 bin küçükbaş ve büyükbaş hayvanı var. Bunlar yerli üreticilerdir. SÜTAŞ yatırımı için orada bir alan açılırken yerli üretici için, yerli besici içinse alan tamamen daraltıldı. Üreticinin de mağdur edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Kanat, olayın ardından kendisini ziyaret eden, telefonla arayan ve desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür etti. (İLKHA)

BİNGÖL haberler
27 şüpheli tutuklandı

Bingöl'de jandarma ekiplerinin ocak ve şubat ayı çalışmalarında çeşitli suçlardan aranan 27 şüpheli yakalanarak tutuklandığı belirtildi.

Bingöl’de 25 bekçi alımı yapılacak

İçişleri Bakanlığı, Türkiye genelinde 8 bin bekçi alımı yapılacağını bildirdi. Yapılan açıklamaya göre Bingöl'e 25 kadronun ayrıldığı görüldü.

5 şüpheli tutuklandı

Jandarma ekipleri tarafından yapılan huzur ve güven operasyonları kapsamında gözaltına alınan şüphelilerden 5'i tutuklandı.

Yaşlı hasta askeri helikopterle hastaneye kaldırıldı

Kar nedeniyle yolu ulaşıma kapanan mezrada fenalaşan 78 yaşındaki hasta, askeri helikopterle hastaneye kaldırıldı.

Güvenlik korucusu ağır yaralandı

Geçici köy korucusu Mehmet Göçük, görev başında silah temizliği yaparken silahının aniden ateşlenmesi sonucu ağır yaralandı.

KALEHAN BARAJI MAĞDURLARININ 2. DURUŞMASI GERÇEKLEŞTİ

Kalehan Barajında işten çıkarılan Solhanlı 35 özel güvenlik görevlisinin ikinci duruşmaları gerçekleşti.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
31 Mart Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Kime Verirsiniz ?
AK PARTİ
SAADET PARTİSİ
HDP
MHP
CHP
DSP
KARARSIZIM
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.