Önceki Sonraki
Solhan'a 24 milyonluk yatırım
Bingöl’de 25 bekçi alımı yapılacak
DOKTOR OLMUŞ AMA…
5 şüpheli tutuklandı
Yaşlı hasta askeri helikopterle hastaneye kaldırıldı

Hizmet alamayan köylüler ilkel bir yaşam sürdürüyor

Solhan'a bağlı Doğuyeli köyü sakinleri, köylerinin iskana tabi olmadığı gerekçesiyle hiçbir kamu hizmeti alamıyor. Köy sakinleri, tüm ihtiyaçlarını insan ve hayvan sırtında taşıyarak ilkel bir yaşam sürdürüyor.
ETİKETLER : doğuyeli köyü solhan haberleri bingöl haberleri son dakika mağdur köy
Bu haber 2018-12-20 10:50:50 eklenmiş ve 268 kez görüntülenmiştir.

Solhan ilçesine bağlı Doğuyeli (Tutel) köyündeki vatandaşlar elektrik, yol, su, imam ve okul gibi hizmetleri köyün iskana tabi olmadığı gerekçesiyle alamıyor. Tüm ihtiyaçlarını insan ve hayvan sırtında taşıyarak ilkel bir yaşam sürdüren köy sakinleri, yetkililere seslendi.

Köy sakinleri, yerel ve genel seçimlerde iskan yasasına tabi tutulmayan köyün, kamu hizmetleri alımında bu kanuna tabi tutulmayı şaşkınlıkla karşılıyor.

Konuya ilişkin bilgi veren yetkililer ise Doğuyeli köyü ve mezralarının, afete maruz bölge kapsamından çıkartılarak yeniden iskana açılmasının, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu kararı ile mümkün olabileceğini belirtti.

Doğuyeli köyü ve bağlı mezralarının bir çok hizmetten yoksun olduğunu belirten köy sakinlerinden Ekrem Yatağan, ilçede köy merkezi ve tüm mezralarıyla elektrik bulunmayan tek köy olan Doğuyeli’nin mağduriyetini kamuoyuna duyurmak için defalarca sıkıntılarını dile getirdiklerini aktardı.

Mağduriyetlerinin giderilmesini ve her köye yapılan hizmetten adil pay almak istediklerini belirten Yatağan, köye kamu hizmetlerinin verilmemesinin gerekçesi olarak sunulan İskan Yasasını garabet olarak nitelendirdi.

"Seçme ve seçilme hakkımızı kullanıyoruz, buna karşı hizmet istiyoruz"

"Yetkililerimiz, 'elektriksiz köyümüz yok derken' bizim köyü herhalde köyden saymıyorlar." diyen Yatağan, şunları söyledi: "Normalde köy olarak sayılmayan bir yerleşim yeri seçim zamanında köy statüsündedir. Bizler vatandaşlık hakkımız olan seçme ve seçilme hakkımızı kullanıyoruz, buna karşı hizmet istiyoruz. Bu köyde yaşamaktan başka çaresi olmayan bunca insana ne yapacağı konusunda yardımcı olan kimse yok fakat hizmet gelmemesi için mazeret üretenlerin ise haddi hesabı yok. Yolu olan, çeşmesinden suyu akan, günün her anında elektrik ihtiyaçlarını karşılayanların sadece bir akşam köyümüze misafir olmalarını istiyoruz. Bizim ömrümüzü geçirdiğimiz bir yerde onların sadece bir gününü geçirmelerini istiyoruz. Bu davetimize icabet edecek kaç kişi var? Tüm ihtiyaçlarını istedikleri gibi karşılayanlar bizim sıkıntılarımızı anlayamaz. Anlamak için de düşünmek lazım. Ne bizim halimizi düşünen var ne de yaşadıklarımızı yaşamak isteyen. Kışın çığdan dolayı derelerden aldığımız su tahrip oluyor. Daha sonra da çığ tehlikesi ile su sorununu çözemiyoruz."

"Yol olmadığı için eşyalarımızı at, eşek ve sırtımızla evlerimize götürüyoruz"Yatağan, köydeki vatandaşların, ihtiyaçlarını hayvan ve insan gücüyle karşıladığını belirterek, "Köy ve mezarlarına yol gitmemesi nedeniyle her türlü zorluğu çekiyoruz. Köy merkezine kadar yol yapılmış ancak bu yol, kasım ayında kapanıyor, mayıs ve haziran aylarında açılıyor. Köyde yolumuz olmadığı için at ve eşek gibi binek hayvanlarla ve sırtımızla eşyalarımızı evlerimize götürüyoruz. Birçok arazimiz engebeli olduğu için öküzler ile çift sürüyoruz. Mezralardaki vatandaşlarımız unu, şekeri, yağı sırtla veya binek hayvanlarla taşıyıp tüm ihtiyaçlarını gideriyor. Köye dönmek için uğraşlar veriliyor ancak bu uğraşların sonucunda ev yapan köylülerimiz tüm malzemesini yük hayvanı varsa yük hayvanı ile yük hayvanı olmayan da kendileri taşıyor. Sarp kayalardan ve kilometrelerce yoldan malzeme taşıyan insanlarımız var. Devletimizin bu sorunları bilmelerini ve gerekli desteği vermelerini istiyoruz. Kış aylarında gıda ve aydınlatma lambalarına gaz alımı için saatlerce yol yürüyüp çığ tehlikesi ile karşı karşıya kalıyoruz. Biz de bu ülkenin vatandaşları olarak diğer vatandaşların faydalandıkları haklardan faydalanmak istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Köyümüzde hiçbir zaman ilkokul bile açılmadı"


Doğuyeli köyünden birçok kamu kuruluşunda görevlinin bulunduğunu söyleyen Yatağan, köy halkı olarak eğitime çok önem verdiklerini ancak imkânlar kısıtlı olduğu için istedikleri anlamda eğitimlerini sürdüremediklerine dikkat çekerek şunları kaydetti: "Köyümüzde hiçbir zaman ilkokul bile açılmadı. Okuyan tüm köylülerimiz yatılı okullarda eğitimini sürdürdü. Şimdi de çocuklarımız yatılı okullarda eğitimlerini sürdürüyorlar. Köylerinde 15-20 öğrenci bulunan birçok köyde okullar açık olduğu halde ilkokulun ilk kademesi olan 1-4 sınıfları arasında 50-60 öğrencimiz yatılı okullarda okumaktadır. Bazı çocuklarımız da okul çağına geldiği halde imkânsızlıktan gönderemiyoruz. Yatılı okullarda okuyan çocuklarımız tatil günlerinde kimi zaman haberimiz olmadan köye gelmek için yola koyuluyorlar. Bazen köye direk gelebiliyorlar bazen de hava şartlarından dolayı köy yolu güzergâhındaki mezralarda konaklıyorlar. Bu sıkıntılardan dolayı bazı çocuklarımızı okula gönderemiyoruz. Kışın gelip yolda kalmalarından korkuyoruz. En azından ilkokul 1-4 sınıfları eğitimi de köyde verilebilir. Yetkililerimizden bu konuyu gündemlerine almalarını istiyoruz."

"Köylüler din hizmetinden mahrum"

Doğuyeli köyünde 1975 yılında cami yapıldığında imam hatip verildiğini dile getiren Yatağan, "1990’lı yıllarda terör nedeniyle köylerin boşaltıldı ancak daha sonra herhangi bir din görevlisi gelmedi ve sonraki yıllarda ise imam kadrosu da köyden alındı. Yıllardır köyde cami olmasına rağmen imam hatip verilmedi. Köyde dini bilgisi olan vatandaşlar çocuklarına din konusunda bilgi verip Kur’an-ı Kerim okumalarını sağlıyorlar ama bu imkânı olmayanlar ise ne kendisi ne de çocukları dini bilgi konusunda yeterli değiller. Sadece 130’u aşkın seçmeni bile göz önünde bulundurduğumuzda kaç kişinin bu alanda mağdur olduğunu düşünmek için yeterli olacaktır. Yetkililerimizin sesimize kulak vermelerini istiyoruz." şeklinde konuştu.

İLKHA'nın konuyla ilgili görüştüğü Solhan Kaymakamlığı, yazılı bir açıklama yaparak köyün afete maruz bölge kapsamından çıkartılarak yeniden iskana açılmasının, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu kararı ile mümkün olabileceğini belirtti.

Kaymakamlıkta açıklama

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:


"Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğünün Etüt ve Araştırma Daire Başkanlığı Jeoloji Etüt Baş Uzmanlığının 6 Ocak 1983 tarihli Etüt Raporuna istinaden Solhan İlçemize bağlı Doğuyeli köyü ve mezralarında çığ ve heyelan olaylarının genel hayatı etkiler boyutta olduğunun saptanması üzerine, Doğuyeli köyünün Afete Maruz Bölge olarak kabulüne karar verildiğinden Doğuyeli köyü ve mezralarının iskana kapatılmış olup, çığ ve heyelan tehlikesi nedeniyle iskana kapatılan köy ve mezralarında yaşanması insan hayatı açısından risk teşkil ettiğinden elektrik, su, kanalizasyon gibi kamu hizmetleri götürülmemektedir.

Doğuyeli köyü ve mezralarında bulunan 100 afetzede yeniden yerleşime tabi tutularak şu an Solhan ilçe merkezinde bulunan Yeşilova Mahallesi'nde inşa edilen afet konutlarına yerleştirilmiştir.

Doğuyeli Köyü ve mezralarının, afete maruz bölge kapsamından çıkartılarak yeniden iskana açılması Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulu kararı ile mümkün olabilecektir." (Nihat Kanat-İLKHA)

 

 

Solhan haberler
AĞRI POLİKLİNİĞİ AÇILDI

Solhan Devlet Hastanesinde hizmete giren Ağrı (Algoloji ) polikliniği kronik ağrısı olan vatandaşlar için hizmet vermeye başladı.

ŞEHİTLİĞİN ALAMETİ ŞAHİT OLMAKTIR

Çağrı-Der tarafından düzenlenen ‘Şehitler Gecesi’ etkinliğinde konuşan Bingöl Üniversitesi Öğretim Görevlisi İbrahim Dağılma,“Şahit olmayan şehit olamaz, şehitliğin alameti şahit olmaktır.” dedi.

Solhan Kan bağışında rekor kırıldı

Solhan Gençlik Merkezi Müdürlüğü, Tavz-Der ve Kızılay tarafından ilçemizde düzenlenen kan bağışı kampanyasında rekor kırılarak 136 Ünite kan toplandı.

SOLHAN NÜFUSU 488 KİŞİ ARTTI

2018 yılı Solhan nüfus verileri açıklandı. Buna göre Solhan'ın genel nüfusunda bir önceki yıla göre 488 kişi artarak 33 bin 618 oldu.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ İLÇE ESNAFINI BIKTIRDI

Trafo yetersizliği yüzünden sık sık meydana gelen elektrik kesintileri Yeni Mahalle esnafını çileden çıkardı. Esnaflar, elektrik kesintilerine çözüm bulunmasını istedi.

YILDIZ, YEŞİLOVA MAHALLESİ MUHTAR ADAYI

Yeşilova Mahallesi sakinlerinden Halim Yıldız, Yeşilova Mahallesi Muhtar Adayı olduğunu açıkladı.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
31 Mart Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Kime Verirsiniz ?
AK PARTİ
SAADET PARTİSİ
HDP
MHP
CHP
DSP
KARARSIZIM
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.