Önceki Sonraki
SOLHAN’DA İŞKUR KURALARI BELLİ OLDU
Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi
UMKE mahsur kalan hastaları kurtardı
Çatıdan düşen karın altında kalan çocuğun üzerinden, kepçe geçti
Eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi

Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi

Bingöl’de düzenlenen En İyi Bal Yarışması'nda dereceye girerek birinci olan bal üreticisi, yarışmada birinci olmasının başlıca nedenlerini anlattı.
ETİKETLER :
Bu haber 2018-12-31 11:09:19 eklenmiş ve 234 kez görüntülenmiştir.

'En İyi Bal Yarışması'nda Balı birinci olan üretici Fikri Üzer, yıllardır aile olarak arıcılık yaptıklarını belirterek, bal yarışmasındaki birincilik derecesini, Bingöl’ün zengin çiçek florasına sahip olmasının yanında işini dürüst ve helal yaptığına bağladı.

Arıcılık mesleğinin bilinçli yapılması gerektiğini söyleyen Üzer, bal üretiminin kolay bir iş olmadığına işaret ederek, arıcılık mesleğinin güzellikleri yanında sorun ve sıkıntılarının da olduğunu ifade etti.

Bingöl’de düzenlenen 'En İyi Bal Yarışması'nda birinci olan üretici Üzer, Bingöl balının dünyada en iyi ve kaliteli balı olduğunu belirterek, arıcılık mesleği hakkında İLKHA değerlendirmelerde bulundu.

Arıcılık mesleğinin bilinçli yapılması gerektiğini ifade eden Üzer, bal üretiminin kolay bir iş olmadığına işaret ederek, arıcılık mesleğinin güzellikleri yanında sorun ve sıkıntılarının da olduğunu sözlerine ekledi.

Üzer, 2000 yılından sonra köyden, şehire yerleşmelerine rağmen doğadan, yayladan kopamadıklarını belirterek, arıcılık mesleği dede ve babasından kendilerine kaldığını söyledi.

1998 yılından itibaren arıcılık mesleğine aktif olarak başladığını söyleyen Üzer, “Halen arıcılık mesleğine devam ediyorum. Bingöl Üniversitesi ile Arıcılar Birliği tarafından düzenlenen Bingöl bal yarışmasında çok şükür birinci oldum. Mutluyum. Arıcılık mesleği dedemden babama, babamdan biz oğullarına kalan meslektir. 1970 yılında hatırlıyorum, dedem 200-250 tane sepet, toprak kovanla bu iş yapıyordu. Şimdi babam ile beraber kardeşler olarak devam ettiriyoruz.” dedi.

“Arıcılıktaki başarıyı aile mesleğine bağlıyorum”

Aldığı birincilik derecesinin sebeplerine de değinen Üzer, “Arıcılıktaki başarıyı babada gelme mesleğe bağlıyorum. İşimizi, mesleğimizi ailecek ilkeli olarak yapıyoruz. Mesleğimize haramı karıştırmıyoruz. Dinimize ve inancımızda yeri olmayan şeylerle uğraşmadık. Her zaman Bingöl balı kalite olarak birinci derdik ama resmiyette bir şey yoktu. Bunun için bir yarışma yapıldı, çok şükür resmiyette de balımız birinci olmasıyla artık kalitesi de ortaya çıkmış oldu.” İfadelerini kullandı.

“Bingöl zengin bir çiçek florası olan yaylalara sahip”

Baldaki kaliteyi neye bağlıyorsunuz?" Sorusuna Üzer, şunları cevapları verdi: “Bingöl’ün çok meşhur yaylaları var, burada bin bir çeşit çiçek mevcut. Bizim balımız Bingöl Genç ilçesine bağlı Çotla Yaylasında bulunan arılıklardan aldık. Bingöl balının kaliteli olmasının en önemli sebebi yaylalarının çok çeşit çiçek florasına sahip olmasındandır. Bingöl yayla ve dağlarında nerdeyse bine yakın çiçek çeşidi vardır. Havası serin, suyu soğuk yaylalarda, yüksek yerlerde alınan balın kalitesi ve şifası da farklı olur.” diye konuştu.

“Bingöllü üreticiler iyi bir bal çıkarmak için özverili çalışıyor”

Bingöllü üreticilerinin iyi bir bal çıkarmak için özverili çalıştığını ifade eden Üzer, bal üretimi ve kalite açısından, Bingöllü üreticisinin güvenilir olduğunu belirtti.

Geçen yıl Bingöl balı, 120 ülke arasında en iyi bal olarak dünya ikincisi seçildiğini söyleyen Üzer, “Bingöl balı ilk kez uluslararası bal yarışmasında birinci olunca arıcılık yapanlar için bir heyecan ve öz güvenin oluşmasına vesile oldu. Zaten ürettiğimiz balı biliyorduk kalitesinden bir şüphemiz yoktu. Dolayısıyla yapılan yarışmaya isteyerek gidip numune ballarımızı verdik. Bal yarışmasına katılan arkadaşların hepsinin balı birinci kalitede olduğuna inanıyorum.” dedi.

“Rasgele bal almak yerine tanınan bilinen üreticilerinden alınması lazım”

İyi ve kaliteli bir balın ancak analiz sonucu belli olacağına dikkati çeken Üzer, şunları söyledi: “İyi ve kaliteli bir bal görüntüsüyle tanınmaz. Bal üreticisi olan kişiler balı tadarak ve balın kendisine has bir aroması ve tadından iyi ve kaliteli olduğunu ancak bilebilir. Bal almak isteyenler tanıdığı ve bildiği kişilerden alsın rastgele piyasadan bal almalarını tavsiye etmiyorum.” diye konuştu.

“Bingöl balı kalite ve pazar açısından geleceği iyi olacak”

Bingöl balı kalite ve pazar açısından gelecekte daha iyi bir yere geleceğini dile getiren Üzer, “Pilot üniversite seçilen Bingöl Üniversitesinin balı ihtisas alanı olarak seçmesi ve bu konuda çalışmalar yapması çok önemli, Bingöl Arıcılar Birliği ve üniversitesinin işbirliği kapsamında çalışmalar başlatması balın gelecekte her açıdan iyi bir yere geleceğine inanıyorum.” dedi.

“Arıcılar olarak yayla sıkıntımız var”

Bingöllü bal üreticileri olarak konaklama açısından yayla sorunu yaşadıklarını anlatan Üzer şunları söyledi:

“Bal üretme sıkıntımız yok. Yayla, yaylada konaklama sıkıntımız var. Bir yaylada en fazla 1,2 kamyon arı kovanı bulunması gerekirken, yaz aylarında bir yaylada 10 kamyona yakın arı konaklaması yapılıyor, bu durum üreticinin iyi kaliteli bal üretmesini engelliyor. Bingöl yaylalarından çok güzel yerler var ama konaklama sıkıntısını yaşıyoruz. Yaylalarımızı bilinçli kullanırsak Bingöl balının gelecekte dünya birinci olacağına inanıyorum.”

“Tarım ilaçları arılara büyük zarar veriyor”

Bal üreticilerin en büyük sıkıntılarından birinin tarım ilaçlarının arılara verdiği zararlar olduğuna dikkati çeken Üzer, “Tarım ilaçları ile ilgili ciddi sorun yaşıyoruz. Akdeniz'e giden arıcılarımız, ilaçlamadan ciddi bir zarar görüyorlar. Bu konuda yetkililerin önlem almalarını istiyoruz. Tarım ilaçları kaynaklı ciddi manada arı ölümleri yaşandı. ‘Arının ölümü insanın ölümü demektir’Tarımsal ilaçlar konusunda bal üreticileri bilgilendirilmeli, kaçak ilaçlar ve rasgele kullanılan ilaçlar arıya, bala ve doğaya zarar veriyor.” İfadelerini kullandı.

“Bingöl balı dünyada en iyi en kaliteli baldır diyebiliriz”


Müşterilerinden Hikmet Kıyançiçek de "Bal üreticisi Fikri Üzer beyden bal alıyorum, kendimiz kullanıyoruz. Başka yerde oturan arkadaş, akrabalara sipariş üzeri bal gönderiyoruz. Fikri beyi tebrik ediyorum bal yarışmasında birinci oldu. Balı gönderdiğimiz insanlara balın kaliteli ve iyi olduğunu söylüyorduk, balımız dereceye girmesiyle söylediklerimizi kanıtladı. Sipariş üzerine gönderdiğimiz kişilerden bir sıkıntı gelmedi, bal alıp yiyenler bizlere iyi dönüşler yapıyorlar. Bingöl balı kalitesiyle zaten önde, geçen yıl 120 dünya ülkesinde balımız dünya ikincisi oldu. Bingöl yaylalarında çok çeşit çiçek olduğu için dolayısıyla balımız da iyi ve kaliteli. İnanıyorum gelecekte Bingöl balı dünyada en iyi kaliteli bal haline gelir.” şeklinde konuştu. (Nihat Kanat-İLKHA) 

BİNGÖL haberler
Üç Kuşaktır Yaptıkları Meslek Birincilik Getirdi

Bingöl’de düzenlenen En İyi Bal Yarışması'nda dereceye girerek birinci olan bal üreticisi, yarışmada birinci olmasının başlıca nedenlerini anlattı.

Hac kuraları çekildi

2 milyon 213 bin 835 hacı adayının heyecanla beklediği hac kuraları çekildi.

Genç Hatipler Minberde Yarıştı

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Bingöl’de imam hatip Liseleri arasında düzenlenen “Genç Hatipler Minberde” hutbe okuma yarışması Genç Mevlana Cami’inde yapıldı.

UMKE mahsur kalan hastaları kurtardı

Bingöl’de son günlerde etkili olan kar yağışıyla birlikte birçok köy yolu ulaşıma kapandı. İlgili kurumlar kapalı yolları ulaşıma açmak için çalışma yürütürken, yolda mahsur kalan hasta ve vatandaşların imdadına Bingöl 112 ve UMKE ekipleri yetişiyor.

Çatıdan düşen karın altında kalan çocuğun üzerinden, kepçe geçti

Bingöl’ün Karlıova ilçesinde çatıdan düşen kar kütlesi altında kalan çocuğu fark etmeyen iş makinesi, çocuğun üstünden geçerek ölümüne neden oldu.

Eğitim ve öğretime bir gün süre ile ara verildi

Bingöl'de kar yağışı ve olumsuz hava koşulları nedeniyle il merkezinde eğitime 1 gün ara verildi.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİNE NE DİYORSUNUZ ?
EVET
HAYIR
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
© Copyright 2013 Her Hakkı Saklıdır. Tüm hakları saklıdır.