Önceki Sonraki
Solhan HÜDA PAR ”BAŞBAĞLAR KATLİAMI UNUTULMAMALI”
Traktörden düşen vatandaş ağır yaralı
Kontrolünü kaybeden araç köprüden uçtu
SOLHAN'DA REKOR SICAKLIK
Bingöl'de silahlı saldırı: 2 yaralı

KADINLARA YÖNELİK ‘CUMA DERSLERİ’ PROGRAMI

​Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, bayanlara yönelik “Cuma Dersleri” programı başlatılacak.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-02-07 12:26:45 eklenmiş ve 318 kez görüntülenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç odaklı Kur’an kursları programları kapsamında hazırlanan “Cuma Dersleri” programı şubat ayının ilk haftası başlıyor.

Diyanet işleri Başkanlığı, “Cuma Dersleri” programıyla Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi faaliyetlerinden toplumun etkin bir şekilde yararlanması amaçlıyor.

Şubat ayının ilk haftası başlayacak programın temel amacı; dini hayatımızda önemli bir yeri ve aynı zamanda birlik beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan cuma günlerinin, anlamına uygun bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak, insanı ve yaşanan hayatı anlamlı ve değerli kılan davranışlar konusunda farkındalık kazandırmak olarak belirlendi.

Eğitim takvimi ve uygulanacak kurslar


Programın uygulanmasında ihtiyaç odaklı Kur’an kursları eğitim takvimi esas alınacak. Kız Kur’an kurslarında uygulanacak ve haftada 2 saat olan ek öğretim programı, yerel talepler doğrultusunda cuma öğleden önce veya öğleden sonra şeklinde gerçekleştirilebilecek. Programa, kız Kur’an kurslarındaki eğitim faaliyetlerine devam eden öğrencilerin yanı sıra, kurs faaliyetlerine uzun süreli katılma imkânı bulamayan bayanlar da katılabilecek.

Program tarihi 8 Şubat 2019 Cuma günü


“Hayatı Anlamlandırmak İçin Okumak, Anlamak; Yaşamak için Cuma Dersleri’nde Buluşuyoruz” davetiyle 8 Şubat 2019 Cuma günü başlayacak olan program kapsamında tespit edilen Kur’an Yolu, Hadislerle İslam gibi kaynaklardan hazırlanan haftanın konusu işlenecek.

Programın içeriği


İslam’ın inanç, ibadet, aile, eğitim ve sosyal hayatla ilgili konularının işleneceği programda yer alan konulardan bazıları şöyle: “İman esasları ve müminin hayatındaki önemi, İslam’ın iki kaynağı Kur’an ve Sünnet, Fatiha süresi tefsiri, Hucurat süresi tefsiri, Hazreti Lokman’ın (Aleyhisselam) öğütleri, Namaz dinin direği, Aile, insanın dünyadaki cenneti, çocuk ve gençlerle iletişim, cennetin iki kapısı anne ve baba, akrabalık hukuku sıla-i rahim, İslam güzel ahlaktır, tövbe ve istiğfar, birlikte yaşama ahlakı ve kardeşlik hukuku, son Peygamber Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselem).” şeklinde belirlendi.

İlim İrfan haberler
EN GÜZEL MİRAS; GÜZEL AHLAK

Türkiye genelinde olduğu gibi Bingöl'de okulların tatil olmasıyla birlikte yaz Kur'an kursları başladı.

Ailece topluma örnek olalım

Aylık ilim ve kültür dergisi İnzar, haziran sayısında "Ailece topluma örnek olalım" başyazısıyla okuyucularının karşısına çıktı. Başyazıda, her ferdin eşlerini ve çocuklarını ihmal etmeden ailesine özel zaman ayırması gerektiği vurgulandı.

Peygamber Sevdası soğuk havayı dinlemedi

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından, Türkiye geneli düzenlenen Siyer Sınavı’na soğuk havaya rağmen Bingöl’de 6 bin kişi katıldı.

Sevgililer günü İslami değil Yahudi ve Hristiyan ahlakıdır

14 Şubat Sevgililer Günü" kutlamalarının İslam’da yerinin olmadığına işaret eden İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, bu gibi günlerle İslami kültür ve ahlakın toplum arasından çıkarılmak istendiğini belirtti.

Hasan El Benna hilafetin yıkılışıyla yeni bir ihya hareketi başlattı

Mısır Müslüman Kardeşler cemaati yetkililerinden Dr. Hüseyin Abdülkadir, Şehit Hasan El- Benna’nın, Osmanlı hilafetinin yıkılışının hemen ardından Müslüman Kardeşler cemaatini kurarak yeni bir ihya hareketi başlattığını söyledi.

KADINLARA YÖNELİK ‘CUMA DERSLERİ’ PROGRAMI

​Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, bayanlara yönelik “Cuma Dersleri” programı başlatılacak.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.