Önceki Sonraki

KADINLARA YÖNELİK ‘CUMA DERSLERİ’ PROGRAMI

​Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, bayanlara yönelik “Cuma Dersleri” programı başlatılacak.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-02-07 12:26:45 eklenmiş ve 132 kez görüntülenmiştir.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyaç odaklı Kur’an kursları programları kapsamında hazırlanan “Cuma Dersleri” programı şubat ayının ilk haftası başlıyor.

Diyanet işleri Başkanlığı, “Cuma Dersleri” programıyla Kur’an kurslarında yürütülen yaygın din eğitimi faaliyetlerinden toplumun etkin bir şekilde yararlanması amaçlıyor.

Şubat ayının ilk haftası başlayacak programın temel amacı; dini hayatımızda önemli bir yeri ve aynı zamanda birlik beraberliğimizin önemli unsurlarından biri olan cuma günlerinin, anlamına uygun bir şekilde değerlendirilmesine katkı sağlamak, insanı ve yaşanan hayatı anlamlı ve değerli kılan davranışlar konusunda farkındalık kazandırmak olarak belirlendi.

Eğitim takvimi ve uygulanacak kurslar


Programın uygulanmasında ihtiyaç odaklı Kur’an kursları eğitim takvimi esas alınacak. Kız Kur’an kurslarında uygulanacak ve haftada 2 saat olan ek öğretim programı, yerel talepler doğrultusunda cuma öğleden önce veya öğleden sonra şeklinde gerçekleştirilebilecek. Programa, kız Kur’an kurslarındaki eğitim faaliyetlerine devam eden öğrencilerin yanı sıra, kurs faaliyetlerine uzun süreli katılma imkânı bulamayan bayanlar da katılabilecek.

Program tarihi 8 Şubat 2019 Cuma günü


“Hayatı Anlamlandırmak İçin Okumak, Anlamak; Yaşamak için Cuma Dersleri’nde Buluşuyoruz” davetiyle 8 Şubat 2019 Cuma günü başlayacak olan program kapsamında tespit edilen Kur’an Yolu, Hadislerle İslam gibi kaynaklardan hazırlanan haftanın konusu işlenecek.

Programın içeriği


İslam’ın inanç, ibadet, aile, eğitim ve sosyal hayatla ilgili konularının işleneceği programda yer alan konulardan bazıları şöyle: “İman esasları ve müminin hayatındaki önemi, İslam’ın iki kaynağı Kur’an ve Sünnet, Fatiha süresi tefsiri, Hucurat süresi tefsiri, Hazreti Lokman’ın (Aleyhisselam) öğütleri, Namaz dinin direği, Aile, insanın dünyadaki cenneti, çocuk ve gençlerle iletişim, cennetin iki kapısı anne ve baba, akrabalık hukuku sıla-i rahim, İslam güzel ahlaktır, tövbe ve istiğfar, birlikte yaşama ahlakı ve kardeşlik hukuku, son Peygamber Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi Vesselem).” şeklinde belirlendi.

İlim İrfan haberler
Sevgililer günü İslami değil Yahudi ve Hristiyan ahlakıdır

14 Şubat Sevgililer Günü" kutlamalarının İslam’da yerinin olmadığına işaret eden İTTİHADUL ULEMA Genel Başkanı Molla Enver Kılıçarslan, bu gibi günlerle İslami kültür ve ahlakın toplum arasından çıkarılmak istendiğini belirtti.

Hasan El Benna hilafetin yıkılışıyla yeni bir ihya hareketi başlattı

Mısır Müslüman Kardeşler cemaati yetkililerinden Dr. Hüseyin Abdülkadir, Şehit Hasan El- Benna’nın, Osmanlı hilafetinin yıkılışının hemen ardından Müslüman Kardeşler cemaatini kurarak yeni bir ihya hareketi başlattığını söyledi.

KADINLARA YÖNELİK ‘CUMA DERSLERİ’ PROGRAMI

​Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından, bayanlara yönelik “Cuma Dersleri” programı başlatılacak.

Kur'an-ı Kerim'i ve ezanı güzel okuma ile hafızlık” yarışması

Bingöl’de, Anadolu İmam Hatip Liseleri arası "Kur'an-ı Kerim'i ve ezanı güzel okuma ile hafızlık” yarışması finali yapıldı.

Mevsim Hastalığı Gripten korunmanın yolları

Grip ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın yollarını anlatan uzmanlar, özellikle bağışıklık sisteminin kuvvetlendirmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Şehadetinin 52'nci yıl dönümünde Şehid Seyyid Kutub

İslami anlamda yetişen ender şahsiyetlerden olan ve inancı uğruna mücadele edip, çeşitli eziyetlere maruz kalan Mısırlı âlim ve mütefekkir Seyyit Kutub'un idam edilmesinin üzerinden 52 yıl geçti.

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
© Copyright 2013 Her Hakkı Saklıdır. Tüm hakları saklıdır.