Önceki Sonraki
Çır Şelalesi'nde görsel şölen
Kayıp genç bulundu
60 kilogram patlayıcı ele geçirildi
Heyelan riski olan köyde 3 hane tahliye edildi
Türkiye ikincisi oldular

MEVLİD ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Bingöl’de düzenlenen “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliğinde, insanlığın Hazreti Muhammed'in ahlak ve adaletine muhtaç olduğu vurgulandı.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-04-22 08:05:00 eklenmiş ve 136 kez görüntülenmiştir.

Peygamber Sevdalıları Vakfı Bingöl Temsilciliği tarafından “Ahlak ve Adalet Rehberi Hazreti Muhammed” temasıyla “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliği düzenlendi.

Şehir Stadyumu'nda düzenlenen Mevlid etkinliğine binlerce Peygamber Sevdalısı katıldı. Zaman-zaman yağmurun yağmasına rağmen etkinlik alanından ayrılmayan halk, ellerinde tevhit bayrakları, dillerinde tekbir ve salavatlar ile Peygambere olan sevgisini bir kez daha gösterdi.

Etkinliğe, HÜDA PAR Genel Başkan Yardımcısı Hamdullah Tasalı, HÜDA PAR Bingöl İl Başkanı Orhan Açıkbaş, Molla Sahip Korkutata ve bölgenin âlimleri ile kanaat önderleri, STK temsilcileri ve binlerce Bingöllü katıldı.

Sunuculuğunu İbrahim Kılıç'ın yaptığı etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından Bingöl Mevlithan Grubu Mevlid-i Şerif okumasıyla devam eden etkinliğe, katılımcılar salâvatlarla eşlik etti.

Programın selamlama konuşmasını yapan bölgenin tanınan âlimlerinden Alimler ve Medreseler Birliği (İTTİHADUL ULEMA) üyesi Molla Sahip Korkutata, katılımcılara Zazaca hitap etti.

“Müslümanlar Peygamberini örnek aldıkça Allah nice zaferler verecektir”

Peygamber Sevdalılarına Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hayatından kesitler sunarak katılımcıları Asr-ı Saadet döneminde bir yolculuğa çıkaran Korkutata, “Maalesef şehirlerimiz ve çarşılarımız Medine’ye değil, Kâfirlerin şehirlerine, Paris sokaklarına benziyor. Hazreti Muhammed’i hayatınızda önemli bir yere koyun. Hazreti Peygamberi örnek alın. Kâfirlere değil, Müslümanların efendisi olan Hazreti Muhammed’e benzemeye çalışın. Maalesef günümüzde Müslümanlar Avrupa’yı örnek alıyor, ama şunu iyi bilin ki; kurtuluşumuz Hazreti Peygamber’de, Asr-ı Saadet’te ve Kur’an’dadır. Dünya ahlak ve adalete çok muhtaçtır. Ahlak ve adalet örneği Hazreti Muhammed’dir. Allah, nice önderlerle Müslümanları felaha kavuşturmuştur, nice Selahaddin’lerle Kudüsleri Fethettirmiştir. Müslümanlar Peygamberini örnek aldıkça Allah nice zaferler verecektir.” şeklinde konuştu.

Seslendirilen ilahi ve ezgilerin ardından bir konuşma yapan İTTİHADUL ULEMA üyesi Emrullah Uysal, Hazreti Peygamberin hayatından kesitler anlatarak, “Bingöl’ün şehir stadında Bingöllüler olarak buraya Peygamber Efendimize olan aşkımızı, sevdamızı, muhabbetimizi göstermek için geldik.” dedi.

“Allah, tarih boyunca Peygamberler göndererek insanlığı uyarmıştır”

Hazreti Peygamberin doğduğu döneme vurgu yapan Uysal, “Yüce Allah tarih boyunca Peygamberler göndererek insanlığı uyarmıştır. Sahifeler ve kitaplar göndererek insanları başıboş bırakmadığını belirtmiştir. Hazreti Adem’den Hazreti Muhammed’e kadar 124 bin Peygamber gelip geçmiştir. Hepsi de insanları uyarma vazifesini layıkıyla üstlenmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Muhammed’i bir nesil yetiştirmek sizlerin ve ailelerin ellerinde”

İnsanlığının Hazreti Muhammed'in ahlak ve adaletine muhtaç olduğunu vurgulayan Uysal, son olarak şunları söyledi: “Son Peygamber Hazreti Muhammed tüm insanlığa gönderilmiş, her yönüyle örnek timsalidir. Hazreti Peygamberin dönemini iyi okumak lazım. Çok zor bir dönemde nice başarılara ulaşılmıştır. Cahiliye diye anılan bir dönem O’nun önderliğinde saadet dönemi adını almıştır. Hazreti Peygamber dönemi karanlık, sömürü dönemiydi, ahlakın, adaletin, özgürlüğün olmadığı bir dönem idi. Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) o döneme bir nur gibi doğdu, insanlığı aydınlığa çıkardı. Özgürlüğe susamış insanlar onunla felah buldu. Peygamberin hayatında alabileceğimiz binlerce örneklik var. Hayatı boyunca adaletsizlik yapmamış bir Peygamberin ümmetiyiz. Ahlaksızlığın yaygın olduğu bir dönemde Muhammed-ül Emin unvanı ile anılan bir Peygamberin ümmetiyiz. Bundan dolayı Ahlak ve Adalet diyoruz. Dağlar nasıl dünyanın dengesi olarak kabul ediliyor, aynı şekilde insanlığın dengesidir ahlak ve adalettir. İnsanlığın kurtuluşu Hazreti Muhammed’i tanımaktan, onun yaşantısından örnek almaktan geçiyor. Babalara, annelere çok iş düşüyor. Muhammed’i bir nesil yetiştirmek sizlerin ellerinde.”

Program, ilahiyatçı Salih Çelik'in yaptığı dua ile son buldu. (Nihat Kanat -İLKHA)

BİNGÖL haberler
Çır Şelalesi'nde görsel şölen

Bingöl'e 28 kilometre uzaklıktaki Çırçır Şelalesi'nde karların erimesiyle oluşan güzellik doğa tutkunlarından ilgi görüyor.

60 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Bingöl'de sığınak içerisinde yapılan aramada patlamaya hazır el yapımı patlatıcı madde ve mühimmat ele geçirildi.

Heyelan riski olan köyde 3 hane tahliye edildi

Bingöl’de bir köyde heyelan riskinin olması nedeniyle 3 hanenin tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

Uyuşturucu operasyonu; 18 Gözaltı

Bingöl'de gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 10'u tutuklandı.

MEVLİD ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ

Peygamber Sevdalıları Vakfı tarafından Bingöl’de düzenlenen “Hazreti Peygamberi Anlama ve Sünnetini Yaşama” etkinliğinde, insanlığın Hazreti Muhammed'in ahlak ve adaletine muhtaç olduğu vurgulandı.

15 Yeni kadro açıldı

Bingöl İl Sağlık Müdürlüğü, alanında uzman 12 ve 3 pratisyenin doktor kadrosunun açıldığını bildirdi.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.