Önceki Sonraki
Dev yılan görenleri hayrete düşürdü
Solhan Kaymakamlığı
Asmakaya köyü imamı kaza geçirdi
Solhan’a yeni hakim ve savcılar atandı
Urartu dönemine ait binlerce eser bulundu

Çır Şelalesi'nde görsel şölen

Bingöl'e 28 kilometre uzaklıktaki Çırçır Şelalesi'nde karların erimesiyle oluşan güzellik doğa tutkunlarından ilgi görüyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-05-16 16:45:17 eklenmiş ve 63 kez görüntülenmiştir.

Merkez Ilıcalar beldesine bağlı Uzundere köyü sınırlarındaki Deşt Yaylası mevkisinde yer alan şelale, kar sularının yüksek kayalıkların arasından akmasıyla oluşuyor.

Yaz aylarında kuruyan, kış aylarında ise soğuklar nedeniyle donan şelale, bahar aylarında eriyen kar sularıyla coşmaya başladı.

Deşt Yaylası'ndaki kar suyunun kayaların arasından 50 metre yükseklikten kayalık zemine çarpması ile ortaya çıkan şelale, doyumsuz bir manzara oluşturuyor.

Sadece nisan ve mayıs aylarında görülebilen şelale, kent gürültüsü ve iş stresinden uzaklaşmak isteyen vatandaşlara hafta sonları adeta sığınacak liman oluyor.

Çır Şelalesi'nin ziyaretçileri doyumsuz manzara eşliğinde günün yorgunluğunu atıyor.

Bölgenin ziyaretçilerinden Zülküf Bağbars, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şelalenin dört bir yanı saklı cennet olan Türkiye'nin eşsiz güzelliklerinden sadece biri olduğunu söyledi.

Kentin güzelliklerinin yer aldığı fotoğraf ve videoları sosyal medya hesaplarından paylaşarak Bingöl'ü tanıtmaya çalıştığını anlatan Bağbars, vatandaşların kendisine "Yerel Evliya Çelebi" dediğini aktardı.

Bağbars, fırsat buldukça geldiği şelaleden sosyal medya üzerinden canlı yayın yaptığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Nisan mayıs aylarında kar suyundan oluşan bir şelale, 2 ay şırıl şırıl akar, muhteşem bir görüntüsü var. Herkesi bu güzelliği görmeye, piknik yapmaya ve bol oksijene davet ediyorum. Süt gibi bembeyaz içilen bir sudur. Bu manzarayı nisan mayıs ayları dışında göremezsiniz. Kışın buzlaşıyor, yazın ise kuruyor. Anlatmaya gerek yok, görünüyor zaten, bölgenin iyi şelalelerinden biridir."

İzmir'de yaşayan iş insanı Hakkı Sevin de şelaleyi görmek ve böylesi güzel yerleri unutmamak için her yıl mayıs ayında memleketi Bingöl'e geldiğini belirtti.

Sevin, "Herkesin buraya gelmesini öneririm, gelsinler doğayı görsünler, buranın temiz suyunu, havasını teneffüs etsinler." dedi.

Arkadaşlarıyla şelaleyi görmeye geldiğini anlatan Tahir Çiçek ise bölgeyi ziyaret edenlerin çevreyi temiz tutmasını istedi.

Çiçek, "Rakımı yüksek olduğu için kışın burada fazla kar yağıyor. İlkbaharda burada karların erimesiyle biriken sular, şelale olup akıyor. Güzel bir yer, güzel bir değerimiz. Gelen misafirlerimizi buraya getiriyoruz, burayı tanıtıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bölgede piknik yapan vatandaşlar da şelalenin önünde bol bol fotoğraf çekti.

BİNGÖL haberler
Dev yılan görenleri hayrete düşürdü

Bingöl merkeze bağlı Sancak beldesinde bir köylü tarafından öldürülen 8 metre uzunluğundaki dev yılan görenleri hayrete düşürdü.

Bingöl'de kaza: Bir ölü 2 yaralı

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen kazada bir kişi hayatını kaybetti, 2 kişi de yaralandı.

Çır Şelalesi'nde görsel şölen

Bingöl'e 28 kilometre uzaklıktaki Çırçır Şelalesi'nde karların erimesiyle oluşan güzellik doğa tutkunlarından ilgi görüyor.

60 kilogram patlayıcı ele geçirildi

Bingöl'de sığınak içerisinde yapılan aramada patlamaya hazır el yapımı patlatıcı madde ve mühimmat ele geçirildi.

Heyelan riski olan köyde 3 hane tahliye edildi

Bingöl’de bir köyde heyelan riskinin olması nedeniyle 3 hanenin tedbir amaçlı tahliye edildiği belirtildi.

Uyuşturucu operasyonu; 18 Gözaltı

Bingöl'de gerçekleştirilen uyuşturucu operasyonunda yakalanan 18 şüpheliden 10'u tutuklandı.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.