Önceki Sonraki
SOLHANSPOR GALİBİYET İLE BAŞLADI
ARAÇ ÇARPAN ADAM HAYATINI KAYBETTİ
Genç yolunda yolunda kaza
Murat Köprüsü dualarla açıldı
3 bin 600 yıllık yerleşim yeri ortaya çıkarıldı

YARIM HURMA'NIN BÜYÜK BAŞARISI

Eğitimci Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ kitabının 3. baskısı yayınlandı.
ETİKETLER :
Bu haber 2019-07-02 15:29:31 eklenmiş ve 265 kez görüntülenmiştir.

Yaklaşık her üç ayda bir baskısı çıkan kitap, kısa zamanda ve herhangi bir yayıneviyle çalışılmamasına rağmen yoğun ilgiyle karşılandı. Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istediğini belirten Tunç, kitabın bütün baskısından elde edilen gelirlerin tamamının yetim kardeşlerimize bağışlanacağını belirtti.

“İnsanları dönüştüren kavramlar mıdır, kavramları dönüştüren insanlar mıdır?” sorusunun derin ve kadim bir mevzuyu araladığını ifade eden Tunç, “Bu soruya net bir cevap veremesek de insanoğlunun değişim, dönüşüm ve gelişiminde kavramların belirleyici etkisi inkâr edilemez.
İslami bir yaşamı anlamlı kılan temel kavram ve değerlerimiz, modern zamanın da etkisiyle anlam kaymasına maruz kalmaktadır. Tetkiksiz, tenkitsiz ve tahkiksiz bir dindarlık; kavramlarımızda anlam değişimine veya daralmasına, hedef sapmasına, eksik ve yanlış anlaşılmalara, değerlere yabancılaşmaya, bireysel ve toplumsal yozlaşmaya neden olmaktadır.” dedi.
Kavramların yerli yerinde kullanılmaması veya yerine oturmaması durumunda; yamuk idrak, yanlış kulluk, yaralı bilinç, tahrip ve tahrif edilmiş bir İslam’ın olacağına dikkat çeken Tunç, “Bu çalışma ile zihnimizi ve zihniyetimizi şekillendiren kavramların bir kısmını irdelemek istedik. Bu kavramların günlük hayatımızdaki yansımalarını sorgulamaya çalıştık. Bizler için hayati öneme sahip kavramlarla ilgili yeterli bir değerlendirme yaptığımız ve bütün kavramları ele aldığımız söylenemez. Ancak yeni bir başlangıç ve daha kapsamlı çalışmalar için bir katkı olur umuduyla bu mütevazı çalışmayı hazırlamayı görev bildik. “Yarım Hurma” adını, Peygamber Efendimizin (sav) “…Yarım hurmayla da olsa ateş azabından korununuz…” hadis-i şerifinden alıyor. Zamanları aşan, mekânlardan taşan, mazeretleri yok eden, zihne yerleşen ve yüreğe işleyen hadislerden… “Yarım Hurma”nın şahsımız ve okuyucusu için nardan korunmaya, nura kavuşmaya vesile olması umuduyla…” ifadelerini kullanırken yaşadığımız şehirlerle birlikte Suriye, Patani ve Filistin’deki hatıralarımızın da etkisiyle kitaptan elde edilecek gelirleri yetim kardeşlerimiz yararına kullanacağız. Kitabımız bu anlam ve amaçlara hizmet etmektedir. Ayrıca kitabın yayınlanmasında emek veren Serkan Yıldız, Ali Özçelik ve Abdulgafur Bildik'e teşekkür ederim.” dedi.
Muhammed Veysi Tunç Kimdir?
1983 yılında Bingöl’ün Solhan ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladıktan sonra Atatürk Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği ve Alparslan Üniversitesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümlerini bitirdi. Farklı şehirlerde özel sektörde öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Halen Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda çalışmaktadır. İnternet haber sitelerinde ve yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Kültür & Sanat haberler
YARIM HURMA'NIN BÜYÜK BAŞARISI

Eğitimci Muhammed Veysi Tunç’un ‘Yarım Hurma’ kitabının 3. baskısı yayınlandı.

Urartu dönemine ait binlerce eser bulundu

Solhan ilçesinde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında, Norik 1 Höyüğünde yapılan kazıda, Urartu dönemine ait mezar, askeri karargâh ve çok sayıda tarihi eser ortaya çıkarıldı.

Turşunun faydaları

Kış aylarında sofraların vazgeçilmezlerinden olan lahana turşunun faydalarını biliyor muydunuz? Yüksek besin değeri ile zinde ve sağlıklı tutan lahanada A-B1-B2-B3-B6, folik asid, C-E-H-PP, şeker ve en önemlisi Anti ulkus faktör olarak bilinen U vitamini de vardır.

Fotoğraf yarışmasının birincisi açıklandı

529 fotoğrafçının katıldığı kış fotoğraf yarışmasının sonuçları açıklandı. Birinciliği Bingöllü fotoğrafçı yakaladı.

Seyfanlılar'dan 100 Yıllık Buluşma

Seyfanlılar, Mardin'de olan soydaşlarıyla bayramlaşma programı düzenledi. Bayramlaşmaya, Bingöl'den Seyfanlılar ile Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa'daki Seffa Aşireti'nin fertleri katıldı.

Budunoğlu’ndan Hemşireler Günü Mesajı

Bingöl İl Sağlık Müdürü Dr. Süleyman Budunoğlu, 12 Mayıs Hemşireler Günü dolayısı ile bir mesaj yayınladı.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.