Önceki Sonraki
Solhan HÜDA PAR ”BAŞBAĞLAR KATLİAMI UNUTULMAMALI”
Traktörden düşen vatandaş ağır yaralı
Kontrolünü kaybeden araç köprüden uçtu
SOLHAN'DA REKOR SICAKLIK
Bingöl'de silahlı saldırı: 2 yaralı

Bingöl FM’den “Zazaca İstek Programı”

Bingöl FM’den yepyeni bir program daha. “Zazaca İstek Programı” Geniş kapsamlı, yayın akışı ile adından sıkça söz ettiren Bingöl FM, Radyoculukta yenilikleriyle ve özellikle anadilimiz olan zazacaya olan hizmete devam ediyor.
ETİKETLER :
Bu haber 2015-01-04 20:17:33 eklenmiş ve 1229 kez görüntülenmiştir.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bingöl FM Genel Yayın Yönetmeni Ömer Aşkın, Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Aşkın açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Yapılan birçok programlarla toplumun her kesimine hitab edişi, Bingöl FM’i farklı kılan yayın politikasıdır. Dil insanlar arası iletişim aracıdır. Kişinin ana diliyle konuşması, konuyu veya yapılmak isteneni, en güzel açıklayan veya ifade eden araçtır. İnsanların kendi toplumuna yabancı duruşu, kültüründen uzaklaşması sebebiyledir. Toplumların kültürünü diğer nesillere taşıyan en büyük araç şüphesiz ki dildir. Dil ile insanlar anlaşır, ortak değerlerde buluşur, meram ifade edilir. Ama ne yazık ki, şu veya bu sebeplerden ötürü, rejimlerin faşizan yaklaşımları sonucu ana diller üzerindeki asimile çalışmaları, yok saymalar, utanç vesilesi olarak bir algı oluşturma neticesinde, insanların azımsanmayacak bir kısmı öz kimliklerinden sıyrılmışlardır. Öyle ki ana dil yabancı dil gibi algılanıyor. Özellikle Zazaca gibi geçmişi olan bir dil, ya yok sayılmakta, ya da sözüm ona en iyimser düşünenler tarafından da başka bir dilin lehçesi olarak görülmektedir. Her iki yaklaşımda zazacaya hakaretten başka bir şey değildir. Bu programımızda zazacaya değer vermek, ana dilimizi yeni nesillere aktarmak, sözüm ona “utanç vesilesi” olmaktan kurtarmak adına ve insanların daha samimi bir şekilde ana dilleriyle anlaşmasını sağlama noktasında, yönetim olarak bu programı uygun gördük. Ki Bingöl FM olarak, zazaca lisansı birinci dereceden alan ilk radyoyuz. Zazacanın kullanımını programlarımızla başlattık, reklamlarımızla süsledik ve en nihayetinde, bu güzel dilimizi Radyoların olmasa olmaz programlarında olan istek programlarında da kullanacağız. İman etmişiz ki “diller Allah’ın ayetidir”. Her dile saygı gösterdiğimiz gibi, ana dilimize de saygı göstermeliyiz. Programımıza 1 Ocak itibarıyla başladık. Hafta içi klasik istek programlarımızdan Perşembe gününün sabahı ve akşamını, yani sabah 10-12 ile Akşam 19-21 Arası saatlerini zazaca istek Programına ayırdık. Herkesi bu keyifli programa davet ediyoruz.” şeklinde konuştu. 

Zazaki haberler
ZAZACA İLK DUA KİTABI YAYINLANDI

UNESCO'ya göre kaybolmaya yüz tutmuş diller arasında bulunan Zazaca ile ilk kez dua kitabı yazıldı.

Zazaca tehlikede!

Bingöl Zaza Dil Kültür ve Tarih Derneği, 21 Şubat Uluslararası Anadil Günü dolayısıyla bir program yapacak.

ZAZACA İÇİN SÖYLEDİLER

Bingöl'de "Zazaca İçin Söyle" projesinin gala gecesinde konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dillerin önemine vurgu yaparak bütün dillerin Allah’ın ayetleri olduğunu söyledi.

Zazaca Dersine Yoğun İlgi

Şehit Kaymakam Ersin Ateş Ortaokulunda, 180 öğrenci haftada 14 saat Zazaca eğitim alıyor.

Faruk TELCİ'den Bir Zazaca Makale

Daha önce yazmış olduğu zazaca makaleleri ile beğeni kazanan Eğitimci Yazar Faruk TELCİ Zazaca bir makale daha yayınladı. SUREYA ÎXLAS/TEWHÎD

YÖK'ten Zazaca doktora programına onay

Bingöl Üniversitesi tarafından Zaza Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalında doktora programının açılması için YÖK'e yapılan müracaat olumlu karşılandı. Böylelikle dünyada ilk defa Bingöl Üniversitesi bünyesinde Zazaca için doktora programı açılmış olacak.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.