Önceki Sonraki
MEVLİD ETKİNLİĞİNE YOĞUN İLGİ
15 Yeni kadro açıldı
Spor tesisleri sahur’a kadar açık olacak
Protez diş hizmeti verilmeye başlandı
Kar nedeniyle otomobil takla attı

“HÜKÜMET, TOPLUMU FELAKETE GÖTÜREN KUMARI YASAKLAMALI”

Milli piyango ve benzeri kumar oyunlarının, şans oyunları adı altında devlet eliyle halka dayatılması, toplumu manevi buhranlara sürüklüyor. Toplumsal, ailevi ve psikolojik olarak sorunlara neden olan şans oyunları ve kumar konusunda uyarılarda bulunan İttihad'ul Ulema Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, Milli Piyango'nun kumarın bir türü olduğunu ve bunun da kesinlikle haram olduğunu belirtti.
ETİKETLER :
Bu haber 2016-12-21 17:18:08 eklenmiş ve 922 kez görüntülenmiştir.

Yaklaşan yılbaşı nedeniyle satılan milli piyango biletlerinin dinimizce haram olduğuna dikkat çeken Âlimler ve Medreseler Birliği (İttihad'ul Ulema) Başkanı Molla Enver Kılıçaslan, halkı Müslüman olan bir ülkede devlet kurumları tarafından oynatılan kumarın nice ailelerin yıkılmasına sebep olduğunu belirterek, hükümetin bunu yasaklaması gerektiğini ifade etti.

Milli Piyango ve şans oyunlarının dinimizce haram olduğunu, Müslüman halkın da bu haramlardan uzak durması gerektiğini ifade eden Enver Kılıçaslan, “İslam dininde kumarın haram olduğu açık ve net bir şekilde ortadadır. Milyonlarca insandan para topluyorlar, bu topladıkları parayı da çekiliş, piyango ve şans oyunları adı altında birkaç kişiye veriyorlar. Yani çoğu fakir olan bu insanların parasını alıp zenginlere veriyorlar diyebiliriz. Aslında burada kazananın zengin veya fakir olması çok önemli değildir.

Burada önemli olan bu kumar illetinin hayat karartıyor olmasıdır. Bu da ne adalettir, ne şefkattir, ne merhamettir ne insani ne de İslamidir. Devletin görevi esasen halkını kötülükten kurtarmaktır, onları bu bataklığa sürükleyen şeylerden korumaktır.

Milyonlarca insan bilet alıp belki bu parayı kazanırım diye düşünüyor, ama bunun sonunda milyonlar değil bir kişi veya birkaç kişi kazanıyor. Şimdiye kadar bu paralardan da kimse hayır görmemiştir. Çünkü bu biletlere para veren milyonlarca insanın gözü vardır. Milyonlarca insanın gözünün olduğu bir paradan hayır görmek mümkün değildir.” şeklinde konuştu.

“HÜKÜMET, TOPLUMU FELAKETE GÖTÜREN KUMARI YASAKLAMALI”

Hükümetin bir an önce tedbir alıp, toplumu maddi ve manevi felakete götüren kumarı yasaklamasının toplumun yararına olacağını belirten Kılıçaslan, “Dolayısıyla bir konuda yüce Allah'ın kesin bir emri varsa, toplumun bu ilahi emir ve yasaklara riayet etmesi lazım. Bir taraftan namaz kılacaksın öte taraftan cebinde kumar bileti taşıyacaksın? Bu çelişkilerden kurtulmamız gerekiyor.

Tamamen kültürümüzün dışında olan, inancımıza ters düşen, örf ve adetlerimize aykırı olan bu illetten uzak durulmalıdır. Müslüman halkımızın bu konularda çok dikkatli olması gerekiyor. Hükümet toplumu felakete götüren kumarı yasaklamalı, buna göre tedbir alıp halkını manevi yozlaşmadan korumalıdır. Bu ve buna benzer kumar oyunlarından halk zarar görüyor. Burada hem bireyler kendini haram ve zararlı şeylerden korumalı, hem de devlet bu haksızlığı ortadan kaldırmalıdır.” ifadelerini kullandı.

BÜTÜN ŞANS OYUNLARI KUMAR SAYILIP HARAM KILINMIŞTIR

Diyanet Fetva Kurulu da bu konu ile ilgili vermiş olduğu fetvada Milli Piyango dâhil tüm şans oyunlarının haram kılındığı ifade ediyor. Fetva Kurulu'nun konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle; “Taraflardan birisinin kazanıp diğerinin kaybetmesi esasına dayalı bütün şans oyunları kumar kapsamında değerlendirilip haram kılınmıştır. Zira bir taraf kaybederken, diğer taraf da hak etmeden kazanmaktadır. Buna göre şans faktörüne dayalı olan piyango, toto, loto, iddia, müşterek bahis, ganyan gibi tertip ve oyunlar da kumardır ve haramdır. Bu tür kumarların, geniş kitlelerin iştirak etmesi sebebi ile zararı daha da yaygın olmaktadır. Bu tür oyunların hasılatından bazı kuruluş ve hayır kurumlarının yararlanması, onları meşru hale getirmez ve haramlık hükmünü değiştirmez. Bu yollardan birisiyle elde edilen kazançlar, sevap beklenmeyerek yoksullara veya hayır kurumlarına verilmelidir. Zira Hz. Peygamber bu tür haram kazançların harcanmasının ve güya sadaka olarak verilmesinin mümkün olmayacağını haber vermiştir.”

İŞTE O FELAKET BİLETİ TALİHLİLERİ VE HAZİN SONLARI!


Milli Piyango'dan gelen paradan hayır görülmemesine rağmen insanlar felaket biletine umut bağlamaya devam ediyor. Bilet satan yerlerin önünde uzun kuyruklar oluşturan insanlar, daha önce bu parayı kazananların başlarına gelen felaketlerden hiç ders alınmadığını da gösteriyor.

Görsel ve yazılı basında piyango biletinden gelen paranın felaket getirdiğine değinilen onlarca haberi görmezden gelen insanlar, çoğu zaman çocuğunun rızkından kestiği parayı bu biletlere yatırıyor. Her yıl piyango biletlerinden gelen paranın kiminin yuvasını yıktığı, kiminin malını varını kaybettiği bilinmesine rağmen insanlar geçmişten bir türlü ibret almıyor.

Devlet eliyle yapılan piyango milyarderleri bilinenin aksine ikramiyeleri kazandıklarına bin pişman. İşte piyango kazandıktan sonra huzurları kaçarak hayatları alt-üst olan talihlilerden! bazılarının son pişmanlıkları:

‘TALİH KUŞU' MUTLULUK GETİRMEDİ


Geçen yıl Milli Piyango'da 10 milyon TL kazanan 74 yaşındaki Yusuf Akoğlu'nun yüzü bir türlü gülmedi. Önce 6 milyon TL verdiği oğulları tarafından terk edildi, sonra da 7 ay önce evlendiği eşinden ayrıldı.

HUZURUM OLACAKTI!

Edirne'de 11 yıl önce Milli Piyango'dan büyük ikramiyeyi kazanan Ayhan Yalçınkaya; huzurunun bozulduğunu, kötü günler geçirdiğini ve Milli Piyango bileti aldığı için pişman olduğunu söyledi. Yalçınkaya, “Eskiden daha güzel bir hayatım vardı. Dostlarımı kaybettim” diye konuştu.

KOCASINI BOŞADI


Yeşim Akyol'a 2003'te 2 trilyon TL çıktı. Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı.

Salih Bahtiyar da, 1985 ve 1997'de 2 büyük ikramiye kazandı. Bahtiyar, “Mafya beni bulacak” diye bunalıma girip eve kapandı. Salih Gümüşçay, 1989'da 5 milyar TL kazandı. Bir yıl sonra öldü. Tek başına yaşarken ölümünün ardından yüzlerce akrabası ortaya çıktı. DNA testi için mezarı açıldı.

Necmi Yıldırım, 2004'te 10 trilyon TL'nin dörtte birini kazandı, ikramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu tarafından boğazından bıçakla kesilerek yaralandı.

SOĞUKTAN DONARAK ÖLDÜ


Denizli'nin Sarayköy ilçesine bağlı Tırkaz köyünde yaşayan Mehmet Sarıoğlu'nun Milli Piyango biletine 40 yıl önce büyük ikramiye çıktı. Sarıoğlu, yaşadığı baraka tipi evde donarak öldü.

PARA BENİ PERİŞAN ETTİ


Ali Atıcı, çay ocağı işletirken 2004'te sayısal lotodan 543 bin YTL kazanır. Ailesini kaybeden Atıcı'nın pişmanlık dolu sözleri ise şöyle: “Hayal edemeyeceğim kadar zengin oldum, ama hayatım da alt üst oldu. Huzurum kaçtı. Çıkan para beni perişan etti.”

İLK İŞ OLARAK EŞİNİ BOŞADI


Denizli'nin Çivril ilçesinde marangoz olarak geçimini sağlayan Osman Kaplan, sayısal lotodan 340 milyar lira kazanmıştı. İki çocuk babası Kaplan'ın ilk işi, eşinden boşanmak olmuştu.

TALİH BİZE HUZUR DEĞİL, FELAKET GETİRDİ

Milli Piyango'nun 1990 yılbaşı çekilişinde bir milyar 250 milyon lira kazanan Adanalı Cem Postacı, paranın kendisine aradığı huzuru vermediğini söyledi. 1996'da oğlunu trafik kazasında kaybeden Postacı, “Talih kuşu bize huzur değil, felaket getirdi” diyor.

70 MİLYONUN ÂHI VAR

Evli ve 3 çocuk babası olan Nusrettin Çınar'a da Turhal'da Milli Piyango'dan 6 milyar lira çıktı. 1995 yılında iflas etti. Çınar, yaşadığı olayları şöyle anlatıyor: “70 milyon kişinin verdiği biletlerden bir iki kişi yararlanırsa böyle olur. Hepsinin âhı var üstünde, hayrı olmaz.”

MİLLİ PİYANGO TALİHLİSİ İNTİHAR ETTİ


Milli Piyango'nun 2005 yılındaki çekilişinde, biletine 5 milyon TL'lik ikramiye isabet eden 9 çocuk babası Ahmet Bayram intihar etti.

MİLLİ PİYANGO TALİHLİSİNDEN ‘SON PİŞMANLIK'

1998'in Milli Piyango talihlisi Semra Kozan, haram paradan hayır gelmediğini yaşayarak gördü. Kozan'ın 18 yıllık yuvası dağıldı. Aldığı yazlık yıkıldı. Lüks arabasıyla kaza yapan oğlu ölümden döndü.

PARAYI TÜKETTİ, ŞİMDİ ASGARİ ÜCRETLİ İŞÇİ


İşportacı Hasan Özcan, 1993'te piyangodan büyük ikramiye kazandı. Parayı faize yatırıp evlendi. Uzun tatillere çıktı. Para hızla tükendi, son 11 milyarıyla da İmarzede oldu. Özcan şimdi asgari ücretle tornacılık yapıyor.

Bölgemizden haberler
Meteorolojiden buzlanma ve çığ uyarısı

Meteoroloji 13'üncü Bölge Müdürlüğü, Bingöl, Elazığ, Malatya, Adıyaman, ve Tunceli'nin yüksek kar örtüsüne sahip dik ve eğimli alanlarında çığ tehlikesine dikkat çekti.

Yeni askerlik sisteminde detaylar belli oluyor

Temel askerlik bir ay, kısa dönem altı ay; uzun dönem dokuz veya 12 ay olacak. Üniversite mezunlarına ‘yedek astsubaylık’ hakkı getirilecek.

Savcılıktan Bingöl'deki cinsel istismar vakasına ilişkin açıklama

Bingöl Cumhuriyet Başsavcılığı, "Bingöl'de 8 yaşında kız çocuğunu kaçıranlar korucu çıktı" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını, olayla ilgili bir kişinin tutuklandığını açıkladı.

Bingöl'de 26 alan "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi

Bingöl'de 26 alan 15 gün süreyle "özel güvenlik bölgesi" ilan edildi.

Çığ düşmesi sonucu bir evde maddi hasar oluştu

Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı Pınaraltı köyünde meydana gelen çığ düşmesi sonucu bir evde maddi hasar oluştu.

Hızını alamayan araç bariyerlere çarptı

Dün akşam saatlerinde Ilıcalar’da eriyen karın buzlanmasıyla kayganlaşan yolda kaza meydana geldi, bariyerlere çarparak durabilen araçta maddi hasar oluştu.

Hava Durumu
Namaz Vakitleri
Anket
31 Mart Yerel Seçimlerinde Oyunuzu Kime Verirsiniz ?
AK PARTİ
SAADET PARTİSİ
HDP
MHP
CHP
DSP
KARARSIZIM
Solhan Medya
GÜNDEM
Gazeteler
Trafik Kazaları
RESMİ KURUMLAR
E-Devlet
M.E.B.
Solhan Kaymakamlık
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Zekeriya Yapıcıoğlu
BİNGÖL
KARLIOVA
SOLHAN
GENÇ
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Kodcenter WG AB.